Chirurgie a cévní poradna

MUDr. PETR ŠTIEGLER

ST.FORTIS  s.r.o.
K Olšině 230, 530 09 Pardubice
Tel.: +420 466 412 375

E-mail:

 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Varixy dolních končetin představují vysoce frekventované onemocnění postihující 30- 40% populace a to  především ženy. 

Toto onemocnění, které je  součástí tzv. chronické žilní nedostatečnosti,  má celou řadu různých  forem s odlišným stupněm  závažnosti od projevů estetických až po velmi závažné formy, které jsou spojeny s rizikem vzniku povrchních  žilních zánětů, hluboké žilní trombosy nebo vzniku bércového vředu, který je nejtěžším stádiem této choroby.

Onemocnění má častou dědičnou závislost a pojí se s celou řadou dalších faktorů jako jsou obesita, nedostatek pohybové aktivity, sedavé zaměstnání atd.

Onemocnění  má chronický a progresivní  charakter a proto je nezbytně nutné pro správný efekt jakékoliv  léčby pacienty  nadále sledovat a  léčit, protože prakticky  nikdy  nemůžeme řici, že je onemocnění  vyléčeno definitivně. 

Zlatým standardem v diagnostice žilních onemocnění dolních končetin je v současné době mimo pečlivého klinického vyšetření především vyšetření ultrazvukem.

Ke každému pacientovi a ke každému konkrétnímu nálezu je nutno přistupovat přísně individuálně a v současné době  by již  neměly být  prováděny  žádné zbytečně radikální   výkony. Většina  používaných   technik  se  dá  vzájemně  úspěšně kombinovat.

Mimo pečlivého fyzikálního a klinického vyšetření je prováděno ( a to především při zvažování chirurgické léčby)  tzv. ultrazvukové mapování (echo-mapping) pomocí  barevného duplexního sonografu a teprve  na základě tohoto vyšetření navrhujeme  našim pacientům další  optimální, co nejšetrnější ale dostatečně účinný léčebný postup, který  by měl být „ ušit na míru“ pro každý jednotlivý  případ.

 

Léčba varixů

Vlastní léčbu  křečových  žil (varixů) dolních končetin můžeme rozdělit na léčbu konzervativní a chirurgickou.

  • Konzervativní léčba využívá medikamentosní terapii v kombinaci s použítím vhodných kompresních pomůcek (obinadel nebo kompresních punčoch) a  uplatňováním dalších  preventivních  systémových opatření ( redukce  hmotnosti, dostatek pohybu, zákaz kouření atd.)

  • Chirurgická léčba je principielně založena na  mechanickém odstranění nebo uzávěru postižených  a změněných žilních úseků a dále na odstranění zdrojů odpovědných za zvýšení žilního tlaku v povrchním  žilním systému.

Nejčastěji používanými metodami jsou klastické chirurgické operace, dále poté šetrné a miniinvazivní metody jako jsou háčková flebektomie,CHIVA metoda, endovaskulární (nitrožilní) laserová nebo radiofrekvenční léčba a dále léčba injekční – tzv. skleroterapie.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com